Printable Version | ||||
| ||||
Use this exercise to evaluate your grade 8's on money math problems. Can they figure out the cost when tax and discounts are involved? What is the total cost of a $13.40 t-shirt and pair of jeans costing $26.05. There is a 9% sales tax and a 10% discount given. |
All worksheets are created by experienced and qualified teachers. Send your suggestions or comments.